Düğün Müziği

Düğün Müziği Hakkında Sormanız Gereken 10 Soru

dans müziği

dans müziği

Güzel bir müzik seçimi, düğününüzü unutulmaz kılmanın en önemli yoludur, iş­en iyisini elde etmek için müzisyenlere sormanız gerekenler.

1 ) Ne tarz müzik çalıyorsunuz? Gruba farklı tarz müzikler çalmaya sıcak bakıp bakmadıklarını sorun. Çünkü bu sizin düğününüz ve müzikler de sizin zevkinizi yansıtmalı.

2) İstek şarkı çalar mısınız? Genel­likle gruplar, kendi repertuarlarına ek olarak her düğüne uygun bir – iki şarkı da hazırlarlar. Bazı grupların uzmanlık alanı ise sadece istek şarkı çalmalarıdır. DJ’ler ise sizin tarzınıza göre bir liste oluşturabilirler. Diğer bir seçenek de bozuk parayla çalışan şarkı makineleridir ljukebox). Misafirleriniz bu sayede istedikleri müzikleri çalabilirler.

3) Eski bir müşterinizle görüşmem mümkün mü? Müzik gruplarının yüzde 90 gibi bir çoğunluğu özel partilerde performans sergiler. Dolayısıyla onları sahnede görmek-dinlemek zordur. Bu yüzden haklarında bulabildiğiniz her türlü yazıyı okumalı ve yorumu duymalısınız.

4) Ücretiniz nedir? Grubun size ı/prrlinj rakamın vergileri, .alet – edevatı, yolculuk ve otel masraflarını kapsadığından baştan emin olun. Bazı gruplar alet kurulumu için erken gelmelerini ya da gece geç ayrılmalarını isterseniz ekstra ücret isteyebilir.

5) Performansınız için gerekli her türlü aleti getirme ve bunları kurup kaldırma servisi veriyor musunuz? Genellikle profesyonel bütün gruplar bu noktaları kendileri halleder­ler.

6 ) Elektirik teçhizatı anlamında nelere ihtiyacınız var ? Eğer Düğününüz Açık kırlık bir alandaysa ve elektirik ihtiyacınız jeneratör ile gerçekleşecekse, müzisyenlerin mekan yetkilileriyle görüşmesi ve jeneratörün müzik ekipmanları için uygunluğu hakkında konuşması önemlidir.

7) Ne kadar alana ihtiyacınız var? Büyük bir müzik grubu tabii ki bir DJ’e göre daha fazla alana ihtiyaç duyacaktır. Düğününüzü yapacağınız yerde müzisyenler için ne kadar alan ayrıldığını kontrol edip bu konuyu önceden netleştirmelisiniz.

8 ) Ne kadar süre sahnede kalacaksınız? Gruplar standart olarak iki ya da üç bölüm halinde toplamda 90 ila 140 dakika arasında sahnede kalırlar. DJ’ler için ise bu süre dört saat civarındadır. Ancak bu rakam­lar kişiden kişiye esneklik gösterebilir.

9) Yiyecek – içecek servisi beklenti­niz var mı? Müzisyenler genel­likle bunu beklerler. Yiyeceğin yanı sıra onlara alkolsüz içecekler, su, kıyafetlerini değiştirebilecekleri bir oda ve kıymetli ekipman ve eşyalarını emanet edebilecekleri güvenli bir yer sağlamalısınız.

10) Müziğin sesi ne yüksek­likte olacak? Profesyonel müzisyenler, bu günün sizin özel gününüz olduğunu bilirve isteklerinize saygı gösterirler, iyi alet hem yüksek hem de kısık ses çıkara Ses kısıtlaması olan mekanlar için k ve akustik çalan gruplara yönelmek idealdir.