Düğün Takvimi

12 ay kala

Düğün gününüzü belirledikten sonra bu mutlu haben herkesle paylaşın…

Nişan tarihinizi herkese duyurun.

Eğer geleneksel değerlere önem veriyorsanız, yani damat adayının babadan kızı istemesi sürecini yaşayacaksınız, o zaman bu mutlu günün haberini sevdiklerinizle hemen paylaşın. Damat adayının bu konuda ciddi olduğunun herkes tarafından bilinmesi iyidir. Tanışma, kaynaşma gibi aileler arası yapılan organizasyonları atlattıktan sonra nişan gecenize tüm sevdiklerinizi çağırmayı unutmayın.

Bütçenizi belirleyin.

Nişan gecesini biliyorsunuz ki kız tarafı yapar. Geceyi sıkıcı bir törene dönüştürmeden, herkesin eğlenebileceği bir parti haline getirmeniz tüm misafirlerinizin iyi vakit geçirmesini sağlar. Profesyonel bir organizasyon şirketiyle anlaşarak ya da kendi zevkinize göre evinizde veya bir mekanda unutulmaz bir gece düzenleyebilirsiniz. Ama önceden bütçenizi belirleyin ki, sonradan sürprizlerle karşılaşmayın.

Evlilik hesabı açın.

Düğün masraflarını damatla paylaşıyorsanız, o zaman en iyisi birlikte bir evlilik hesabı açtırmanız olacaktır. Bankanızda ayrı bir hesap açtırıp, harcamalarınızdan biraz feragat ederek para biriktirmeniz düğün gününüzde size unutulmaz bir gece olarak geri dönecektir. Daha fazlasını istiyorsanız, evlilik kredisi almanızı öneririz. Bankaların uygun ödeme koşullarını öğrenin. Ödeyebileceğiniz miktarda kredi alın. Ödemeler başlayınca strese girmek istemezsiniz.

TÖREN YERİNİ BELİRLEYİN

EVLENDİRME DAİRELERİ

Müstakbel eşinizle birlikte nikah töreninizin tarihine karar verin. Sonra da töreni düzenlemek istediğiniz evlendirme dairesini belirleyin. Belirlediğiniz tarihe göre de seçtiğiniz yere kayıt yaptırın.

DİNİ NİKAH

Dini nikah Türkiye’de birçok kişi tarafından tercih ediliyor, fakat unutmayın ki imam nikahı, resmi nikahtan sonra yapılmalıdır. Kişisel haklarınızın talebinde bulunmak için her zaman belgeli nikah kaydınızın olması gerekir, imamın Kuran’dan okuyacağı ayetlerle evlenilmiş olur.

KATOLİK KİLİSELERİ

Türkiye’de Katolik ağırlıklı olmak üzere birçok Hıristiyan mezhebine ait kiliseler bulunmakta, italyan Katolik cemaatinin en yoğun olduğu, Beyoğlu istiklal Caddesi’ndeki Saint Antoine Kilisesi ise en çok tercih edilen kiliseler arasında. Bu yüzden düğün tarihine karar verir vermez gün almanız gerekiyor. Vaftiz belgenizle, nikah işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

SİNAGOG

Sinagogta gerçekleştirilecek törenler için Hahambaşılık’tan gün almanız gerekiyor. Oraya başvuru yaptıktan ve uygun günü aldıktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz. Cemaat arasında en ideal gün perşembe olarak kabul edilir. Sinagog’taki tören gerçekten görülmeye değerdir. Müzikleri bile eğlenceli. Önce damat annesi ve babasıyla salona girip esas bölüme yerleşir. En azından on dakika sonra gelin varsa babasının, yoksa yerine geçebilecek bir erkeğin (kardeş gibi] kolunda salona girer. Gelin damada teslim edilirve bütün aile orada bekler. Dua kısmı başlar; yarım saat kadar sürer. Sonra konuklar isteğe bağlı olarak tebrik yürüyüşü yapar ya da sadece defter imzalanır.

ERMENİ KİLİSELERİ

En şık dini törenlere ev sahipliği yapan Ermeni kiliselerine, vaftiz olduğunuza dair belgeyle, önceden gün almak için başvuruda bulunmalısınız. Dini törenden sonra, misafirlerinizi düzenleyeceğiniz yemekli törenle ağırlayabilirsiniz.

Yaşı 18’den küçük olanlar, ebeveynlerinin iznini gösteren noterden onaylı belgeleri olmadan evlenemezler Çiftlerden biri yabancı uyruklu ise, Türkiye’de bağlı bulunduğu konsolosluktan bekarlık belgesi alması ve belgenin vilayet
hukuk işlerinden onaylatılması gerekir.
Çiftlerin mutluluğu ve doğacak çocuklarının sağlığı için HBSAG (bulaşıcı sarılık], HIV (AİDS) ve kan grubu
testlerinin yapılması ve sonuçlarının yetkililere iletilmesi gerekir.
Evlenecek çiftlerin yakın akraba olmamaları gerekiyor.
Evlenme töreni, evlendirme dairesinde evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip ergin iki tanığın önünde açık olarak yapılır.
Başvurunun usulüne uygun yapılmadığı veya evleneceklerden birinin evlenmeye ehil olmadığı durumlarda evlenme başvurusu
reddedilir ve durum evleneceklere yazıyla hemen bildirilir.

ıo ay kala

Artık bu özel gününüz için isteklerinize karar vermenin zamanı geldi.

Organizasyon şirketiyle görüşün.

Nikah törenini yapacağınız mekana karar verdikten sonra süsleme, davetiye, yemek listesi, davetli sayısı gibi konuları profesyonelce ele alacak bir organizasyon şirketiyle görüşün. Dilerseniz tüm hizmeti onlara bırakabilir, dilerseniz de farklı şirketlerden yardım alabilirsiniz.

♦  Davetiyenize karar verin.

Nasıl bir davetiye istediğinize karar verin ve harekete geçin. Kağıt türüne, yazı karakterlerine, süslemesine ve şekline karar vermek zordur. Elinizdeki seçenekleri iyi değerlendirin. Ayrıca internetten alternatifler bularak matbaada da bastırabilirsiniz.

♦  Tavsiyelere açık olun.

Sizden önce evlenmiş ve doğal olarak bu konularda tecrübe sahibi olan birinden, neler yapabileceğiniz hakkında tavsiyeler alabilirsiniz. En çok güvendiğiniz insana, aklınıza takılan her soruyu sorun. Bu özel gecenin kabusa dönüşıtıemesi için her ayrıntıyı düsrünirıelisiniz.

GELİNLİK SEÇERKEN

Daha evlilik teklifi almamış olsanız bile hayalinizi süsleyen bir gelinlik modelini çoktan kafanızda şekillendirmişsinizdir. Fakat hayalinizi süsleyen bu elbise üzerinizde sandığınız kadar iyi durmayabilir. Model, tarz ve rahatlık seçeceğiniz gelinlikte aramanız gereken ilk özellikler olmalı. Özel olarak diktiriyorsanız, provaları aksatmayın. Ayrıca kilonuzu korumaya özen gösterin. Gelinliğinizi hazır alıyor olsanız bile, elbise üzerinde ufak tefek oynamalar ve düzeltmeler yapılması gerekebilir.

DAVETLİ LİSTESİ

Bu özel gününüzde tüm sevdiklerinizin yanınızda olmasını istemeniz çok doğal ama bu durum size sandığınızdan da pahalıya mal olabilir. Gelin, damat ve ailelerin ortak karara vardığı bir liste hazırlamak davetiye sayınızı belirlemede size yardımcı olur. Düğüne çağırdığınız konukların size ulaşabileceği bir telefon numarasını davetiyeye yazdırın.

CİCEK VE PASTA SECİMİ

Organizasyon şirketleri ya da pastaneler düğün pastalarınız için size yüzlerce seçenek sunar. Karar vermek her ne kadar zor olsa da siz hayallerinizi süsleyen pastaya en yakın olanını seçin. Ebatlarının, süslemesinin ve renginin genel atmosfere uygun olması geceyi daha da sıkıştıracaktır.
Misafirlerinizin zehirlenmesini istemiyorsanız, pastanın nasıl muhafaza edileceği gibi gerekli bilgileri mutlaka
öğrenin.

Bu tür günlerde çiçek konusunda abartıya kaçmamakta fayda vardır. Masalardaki çiçek aranjmanını yalın ve şık tutmak masadakilerin birbirlerini kolayca görmesi açısından iyi olacaktır. Gelin demeti gelinliğin modeline uygun seçilmelidir. Çiçeğin yapılmış halini önceden kontrol edin.

8 ay kala

Düğüne az bir zaman kalmışken ince detaylarla uğraşmanıza gerek kalmasın

Nikah şekeri

Anlaşacağınız birçok organizasyon firması süsleme konusunda yeni evlenecek çiftlere oldukça zengin tasarımlar sunuyor. Bu işi profesyonellere bırakabileceğiniz gibi, biraz daha bütçeye uygun hale getirmek istiyorsanız kendiniz de hazırlatabilirsiniz. Badem şekerleriyle yapılan nikah şekerlerinin yanı sıra artık lavantalı süsler de oldukça ilgi görüyor. Şekerleri şık duracak gümüş çerçeve, tek kullanımlık fotoğraf makinesi gibi eğlenceli hediyelerle beraber davetlilerinize dağıtabilirsiniz. Eğer tüm bunlara bütçeniz el vermiyorsa, o zaman kumaşçıdan tül alarak, pastane ya da şeker dükkanlarından farklı renklerde badem şekerleriyle siz de hazırlayabilirsiniz

Davetiye

Davetiyenizi yazdırırken dikkat etmeniz gerekenlere göz atın…
Gün, ay, yıl açıkça belirtilmelidir.
Fazla renkli davetiyelerde yazıları okumak zor olur.
Mutlaka çiftlerden birinin telefon
numarası belirtilmelidir.

CİCEK SECİMİ
Mevsimine göre taze çiçekleri kullanmak her zaman mekana farklı bir atmosfer katacaktır. Çiçek düzenlemesini yapacak kişilere hangi çiçeklerin uygun olacağını sorun. Size birçok seçenek ve aranjman sunacaklardır. Elinize alacağınız buket için hala zaman var, ancak mekan süslemesinde kullanılacak çiçeklere artık karar vermeniz gerekiyor.

MEVSİMİNE GÖRE
Düğün mekanına ve belirlediğiniz konsepte göre çiçek seçimini yapmak doğru adım olacaktır. Buket seçenekleri için aranjmanı yapan firmaya danışarak size verilen tarihe kadar tercihinizi yapın ve siparişinizi vermeyi unutmayın.
İlkbahar
Papatya, nergis, kamelya, çuha çiçeği, beyaz gül
Yaz
Yıldız çiçeği, peygamber çiçeği, küpe çiçeği, leylak, süsen çiçeği, şakayık Kasımpatı, yıldız çiçeği, orkide, gül, sümbül, ortanca Lale, karanfil, kardelen

Hediye için mağazalarla anlaşın

Tabak, bardak takımları, ev eşyaları, dekoratif ürünleri tarzınıza uygun bir mağazadan seçerek gelen misafirleriniz için hediye listesi çıkartabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan hediyeleri misafirlerinize aldırabilirsiniz. Günümüzde birçok çift bu uygulamadan yararlanıyor. Aslında Amerikan geleneği olsa da bizde de işe yaradığını söyleyebiliriz.

Çeyizlik
Teknolojik ürünlerden, masa örtülerine kadar evin bir kenarına yığılmış çeyizliklerinizi ortaya dökün. Bugüne kadar neleri biriktirmişsiniz bir göz atın. Eğer bu konuda eksikleriniz varsa, hazır çeyizlik eşya satan mağazalara uğrayın. Evinizin tarzına ve dekorasyonuna uygun olacak ürünleri seçmeye dikkat edin. Her hoşunuza gideni alarak boşuna paranızı harcamayın.

Ev hazırlıkları
Son güne kadar evle ilgili ihtiyaçlarınız bitmeyecektir. En iyisi eksiklerinizi ve ihtiyaçlarınızı kolayca belirleyebileceğiniz ayrıntılı bir liste oluşturmanızdır. Aklınıza gelen her şeyi yazın. Unuttuğunuz bir şeyler kalmasın. Annenizin ya da kendinizin önceden hazırlamaya başladığı bir çeyiz mutlaka vardır. Artık onu eve taşımaya başlayabilirsiniz.

MEKANLAR
Düğün gününüz için tercih edebileceğiniz birçok özel mekan bulunuyor. Seçiminizi doğru yapmak için tavsiyelerimizi dikkate alın…

Nikah töreniniz için popüler mekanlardan birini tercih edecekseniz, en kısa zamanda tarih belirlemeniz sizin için en iyisi olacaktır. Çünkü bu mekanların aylar öncesinden ayırtılmış olma ihtimali yüksektir. Nereyi istediğinize karar veremediyseniz, aşağıdaki sorularımızı cevaplayarak en iyi mekanı belirleyebilirsiniz. •Nasıl bir tören sizi mutlu edecek? •Misafirlerinizin seçtiğiniz mekana ulaşımı kolay olacak mı? •Tören sonrası nerede kalacaksınız?

Otellerde nikahınızı bir peri masalına dönüştürmeniz daha kolay olacaktır. Birçok otel özel günlerin hazırlanmasında titizlikle çalışır. Her türlü mekan süslemesi ve servis konusunda çiftlere yardımcı olur. Fakat bu tür organizasyonların, bildiğiniz gibi bir bedeli var. Yapmak istediğiniz her şey ekstra ücrete tabidir. Bu yüzden mekanı iyice gözden geçirin. Ne istediğinize karar verin. Kış düğünü mü, yaz düğünü mü?, Yemekli mi?, Kokteyl mi? gibi sorulara daha kolay yanıt almak için konsepti belirlemeye başlayın.

Eğlenceye dönüştürün...
Düğün gecesi için eğlencenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili organizasyon firmasından seçeneklerinizi öğrenin. Düğününüzün neye benzeyeceğine dair aklınızda mutlaka bir fikir oluşmuş olmalı. Sıkıcı bir tören havasından kurtulup eğlenceli bir partiye dönüştürebileceğiniz bu özel gece için tüm eksiklerinizi ya da tercihlerinizi gözden geçirin, iyi bir parti için iyi bir DJ’ye ya da canlı müzik yapan bir ekibe ihtiyacınız olacak. Müzikleri mutlaka dinleyerek seçin. Çıkış ve dans parçalarınıza karar verin. İlk dans parçasıyla mutlaka önceden provalar yapın. Müzik konusunda profesyonel bir ekiple çalışıyorsanız, aşağıdaki maddeleri dikkate almanız gerekiyor.

Düğün öncesi ses sistemini denetlerken siz de yanlarında olun.
Nasıl bir teknolojiyle çalıştıklarını sorun, çünkü eski cihazlar aksaklık çıkarabilir.
Canlı müzik seçeneklerinin olup olmadığını ve hangi ekip ya da sanatçılarla çalıştıklarını öğrenin.
Kaç kişilik bir ekiple düğünde çalışacaklarını öğrenin.

6 ay kala

Yoğunluklar devam ederken aradan çıkarmanız gereken bazı konular var

Kuaför ve makyaj
Kuaför seçimi ve makyaj gibi önemli detayları son ana bırakmayın. Altı ay önceden karar vermek çok erken gibi görünebilir ancak istediğiniz modele kararvermek zamanınızı alacaktır. Tanıdığınız ya da birçok kişi tarafından tavsiye edilen kuaför salonlarıyla görüşün, istediğiniz bir model varsa anlatmaya çalışın. Yoksa bırakın kuaförünüz size en yakışacak olan modelleri saçınızda denesin. Kuaföre giderken yanınıza mutlaka düğün günü takacağınız saç aksesuvarlarımzı da alın. Duvak, taç, toka gibi malzemeler saç modelinizde büyük rol oynar. Düğün gününüze kadar saç renginizle fazla oynamayın. Saçlarınızı boyatıyorsanız ya da röfle zamanınız geldiyse, bu işlemleri kuaförünüze danışarak yaptırın. Makyaj söz konusu olduunda profesyonel makyözlerden şaşmayın. Çok ağır olmayan, bütün gece yüzünüzden akmayacak bir makyajla rahat ederseniz. Makyözünüze hangi marka ve malzemeleri kullandığını sorun. Yüzünüzde yapılacak olan birkaç makyaj denemesinden sonra nasıl bir şey istediğiniz ortaya çıkacaktır.

MEKANA ZAMANINDA YETİŞMEK İÇİN…

Düğünü nerede yapacağınıza karar verdikten sonra ulaşımı nasıl sağlayacağınızı da unutmayın. Eğer bir otelde yapıyorsanız, otel odasına/ gelin odasına hazırlıkların aksamaması için zamanında varın. Çiftler kendi otomobilleriyle gitmeyi tercih edebilirler, ancak bu tarz günlerde trafik stresi çekmek isteyeceğinizi pek sanmıyoruz. En iyisi şoförlü bir otomobil kiralamanız olacaktır. Bu sayede evinizden alınır, gideceğiniz yere sorun yaşamadan zamanında ulaşırsınız. Otomobil kiralama firmalarıyla görüşün. Bu tarz günler için özel fırsatlar sunuyorlarsa, mutlaka detaylarını öğrenin. Düğün konseptinize uygun bir araç seçmenizde fayda var.

Ayrıca aracın süslenmesi konusunda çiçekler için anlaştığınız firmayla görüş bilgi alın. Süslemelerde araca zarar verecek her türlü yapıştırıcıdan, ağır ve büyük süslerden kaçının. Ayrıca araç üzerine uygulanacak yapışkan maddelerin boyayı kaldırabileceğini ve bu süslemenin daha da yüksek bir maliyet getirebileceğini unutmayın. Yapışkan kullanılmadan desteklenen süslemenin, araç hızlı gittiğinde rüzgara karşı dayanıklı olacağına emin olun.

YURTDIŞINDA EVLENMEK İSTEYENLER

Yurtdışında evlenmek istiyorsanız, gerekli evraklar ve işlemler gözünüzü korkutmasın. Siz sadece ülkeye karar verin yeter.
Yurtdışında evlenmek isteyenler öncelikle evlenilecek ülkede Türk konsolosluğu olup olmadığına dikkat etmelidirler.
Yurtdışında yabancı bir yetkili makam önünde yapılacak evlenme işlemi, o yerdeki Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine eşlerden biri tarafından bildirilmelidir. Bu bildirim, evlenmeyi yapan yetkili makamlardan alınacak evlenme belgesinin o yerdeki konsolosluğa verilmesiyle yapılır.
Eğer evlenmek istediğiniz yerde Türkiye Cumhuriyeti temsilciliği bulunmuyorsa, yabancı makamlardan alınan belgeyle yurtiçinde herhangi bir ilçe nüfus müdürlüğüne evlilik bildirimi yapmanız gerekiyor.
Evlenmek istediğiniz ülkenin konsolosluğuna giderek evlilik hakkında danışmanlık alabilirsiniz. Ayrıca vize işlemlerinizde evleneceğinizi bildirmeniz gerekir

3 ay kala

Aynntılarla uğraşmayı bırakın, artık karar asamasındasınız…

Masa Düzeni
Kimin kiminle oturacağına çok iyi karar vermeniz gerekiyor. Herkes birbiriyle kaynaşamayabilir. Boşanmış çiftleri yan yana oturtmak akıllıca olmayacaktır. Bu arada bekar tanıdıklarınıza uygun bir masa ayarlamayı unutmayın. Yemekli bir tören yapıyorsanız, anlaştığınız organizasyon şirketi gece boyunca davetlilerle zaten ilgilenecektir, ama uzun kuyruklar oluşmasını istemiyorsanız, masalarda isim kartları bulundurmanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz yemek setlerinin büyüklüğü ile konukların masada rahat hareket edebilmesini göz önünde bulundurun. Düğün gecenizde “Beni nereye oturtmuşlar” gibi söylenmeler duyarsanız, sakın sinirlenmeyin. Herkesi memnun etmeniz neredeyse imkansız. Size tavsiyemiz büyük bir karton üzerinde şema çizerek çalışmanızdır. Her iki tarafının orantılı dağıtılması kaynaşma bakımından her zaman en iyi yollardan biridir.

YÜZÜK SECİMİ
Nikah yüzüğünüzü hayat boyu takacağınızı düşünürsek, klasik modelleri tercih etmenizin daha yararlı olacağını söyleyebiliriz.

SARI ALTIN

Geleneksel bir seçimden yanaysanız, o zaman sarı altın yüzükler ilginizi çekecektir. 24 karat altın, en hassas ve en hafif olanıdır bu yüzden çizilme ve zedelenmelere daha dayanıklı olan 18 karat ve 14 karat altınları tercih edebilirsiniz

BEYAZ ALTIN
Günümüzde en çok tercih edilen beyaz altın, yüzük modellerinde şık durduğu gibi zamana karşı da dayanıklı diyebiliriz. Taşlı modellerde kullanımı daha sıktır. Aşınmalara karşı kuyumcunuzdan yüzüğü rodyumla kaplamasını isteyin.

PLATİN

En pahalı takı materyalidir. Alerji sorunu yaşayanların kolaylıkla kullanabileceği bir materyal olmasının yanı sıra aşınmalara ve çizilmelere karşı da çok dayanıklıdır. Platin de seçimleriniz arasında olabilir.

DAVETİYELERİ DAĞITMAYA BAŞLAYIN

Çağıracağınız misafirlerin isminin yazılı olduğu listeyi tekrar elinize alma zamanı geldi. Artık az çok kimin gelip kimin gelmeyeceğini evlilik haberiniz yayılmaya başladıkça anlarsınız. Ameliyat ya da seyahat gibi nedenlerle katılamayacak olanlar mutlaka olacaktır. Bu gibi durumlara hazırlıklı olup mutlaka isim yazmadığınız yedek davetiyeler bastırın. Misafir listenizde açık olursa yedek isimleri el yazısı güzel olan birine yazdırabilirsiniz. Hatta bu işler için bir ozalitçiden de yardım alabilirsiniz. Gelmesi öncelikli isimleri ayırdıktan sonra eğer hala açığınız varsa, o zaman arkadaş listenizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Misafir Listesi

Düğüne az bir zaman kala size gelecek telefonlar fazlalaşabilir. illa ki birilerinin son anda ortaya çıkan bir
programı olacaktır. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak için misafir listenizle birlikte oturma düzenini de
güncellemenizi öneririz. Yedek listenizdeki isimlerle masadaki isimleri tekrar gözden geçirin. Esnek bir düzene
göre hazırlayacağınız oturma sistemi, son güne kadar size sorun çıkarmayacaktır.

GELENEKSEL MASA DÜZENİ

■ Damadın annesi
■ Gelinin babası
■ Damadın babası
■ Gelinin annesi
■ Damat
■ Gelin
■ Aile büyükleri
■ Kardeş

2 ay kala

Balayınıziçin araştırmalara başlayın. Bu sırada alışveriş için mağazalan gezmenin tam sırası.

Catering’le anlaşın

Önceden görüştüğünüz ve uzun bir süre araştırdığınız catering firmalarından birine karar vermenin zamanı geldi. Kokteyl için yeterli miktarda aperatif bulundurulmasına dikkat edin. Eğer yemekli bir tören olacaksa, ana yemekler önceliğiniz olsun. Catering firmalarının tavsiye ettiği, önceden hazırlanmış mönü listelerini gözden geçirin. Çok yağlı yiyecekler, rahatsızlığı olan misafirlerinize uygun olmayacağı gibi deniz mahsulü ağırlıklı mönüler de, alerjisi olanlar için uygun olmayacaktır. Yiyeceklerin tazeliği ve ne zaman yapılıp, nasıl saklandığı gibi konularda firma yetkililerinden bilgi alın. Ayrıca firmanın sizden isteyeceği oturma planı, kişi sayısı, masa sayısı gibi bilgilerin hazırlıklarını önceden hazırlayın. Bu liste her zaman son ana kadar değişebilir, son güncellemeler için her zaman firmayla irtibat halinde olmaya çalışın. Catering’le yapacağınız son anlaşmaları her zaman görüştüğünüz yetkiliyle yapın.

DAMATLIK ALMANIN ZAMANI

Eğer damada gelinin ailesi tarafından başka bir hediye verilmediyse, kız tarafına düşen görev damatlığı almaktır. Gelinin babası, gelin ve damat alınacak takıma birlikte karar verir. Eğer takımı diktirmeyi düşünüyorsanız, düğüne iki ay kala hazırlıklara başlamanız yeterli olacaktır.

MEKANA GİDERKEN GİYİLECEK KIYAFETLER

Düğün gününüzde yepyeni bir güne uyanıyor olacaksınız. Sabahtan törenin yapılacağı yere giderken üzerinize rahat edeceğiniz kıyafetler giyin. Terletmeyen, kolay giyilip çıkarılabilen kıyafetler ilk tercihiniz olsun. Sabahtan giydiğiniz sutyeninizi mekâna varınca, teninizde iz bırakmaması için hemen çıkarın. Gereksiz gibi gözüken konular düğün gününüzde sorunlara neden olabilir. Gardırobunuzda giymek istediğiniz tarza uygun bir kıyafet bulunmuyorsa, alışverişe çıkmanın zamanı gelmiş demektir. Müstakbel eşinizle bir gün ayarlayıp, birlikte eksiklerinizi tamamlama fırsatını yakalayabilirsiniz.

BALAYI HAZIRLIKLARI

Gelinle damadın önlerine haritayı alıp bütçelerine en uygun seçimleri yapmalarının zamanı geldi. Her iki tarafın da bir liste hazırlaması karara varmayı kolaylaştırır. Nasıl bir balayı istediğinizi iyi düşünün. Dinlenmeye mi yoksa gezmeye mi gitmek istiyorsunuz? Unutmayın ki bu, kocanızla her türlü sorumluluktan uzak geçireceğiniz tek gerçek tatiliniz olacak. Romantik ve çok kalabalık olmayan bölgeler dinlenmeniz için ideal olacaktır. Güvendiğiniz turizm şirketlerinden balayı paketleri hakkında bilgi alın. Bütçenizi belirledikten sonra karar verme aşamasına geçin. Önceden rezervasyonunuzu yaptırmanız ve vize işlemlerine başlamanız için zamana ihtiyacınız olacak. Bu süreci iyi kullanın.
GELİNİN ANNE VE BABASI BOŞANMIŞ
VE HER İKİSİ DE BAŞKALARIYLA
EVLENMİŞLERSE:
■ Gelinin üvey annesi
■ Damadın kardeşi
■ Damadın annesi
■ Gelinin babası
■ Gelin
■ Damat
■ Gelinin annesi
■ Damadın babası
■ Gelinin kardeşi
■ Gelinin üvey babası

DAMADIN ANNE VE BABASI
BOŞANMIŞ VE HER İKİSİ DE
BAŞKALARIYLA EVLENMİŞLERSE:
■ Gelinin kardeşi
■ Damadın üvey babası
■ Damadın annesi
■ Gelinin babası
■ Gelin
■ Damat
■ Gelinin annesi
■ Damadın babası
■ Damadın üvey annesi
■ Damadın kardeşi

HER İKİ TARAFINDA ANNE VE BABASI BOŞANMIŞ VE HER İKİSİ DE BAŞKALARIYLA EVLENMİŞLERSE:
■ Damadın üvey babası
■ Gelinin üvey annesi
■ Damadın kardeşi
■ Damadın annesi
■ Gelinin babası
■ Gelin
■ Damat
■ Gelinin annesi
■ Damadın babası
■ Gelinin kardeşi
■ Damadın üvey annesi

1 ay kala

Tüm islerinizin listesini önceden çıkartmanız size dinlenmeniz için yeterli zamanı sağlar

Bakım zamanı
Düğününüze az bir süre kalmışken, kendinize zaman ayırın. Şimdi, son kontroller ve beyazlatma işlemleri için diş hekiminize başvurmanızın tam zamanı. Estetik Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu’dan sizin için bu konuda bilgi aldık.

“Tüm kontrollerden sonra kişinin ihtiyacı doğrultusunda tavsiye ettiğimiz iki farklı beyazlatma yöntemi var. Bunlardan ilki diş hekimi tarafından uygulanan ofis tipi beyazlatma işlemi; buna lazerli diş beyazlatma da deniyor. Bu uygulama sayesinde dişler bir saat içinde beyazlıyor. Diğer yöntem ise ev tipi beyazlatma yöntemi. Hekim tarafından dişlerin üzerine takılması için ağız ölçüsüne uygun kalıpların içerisine ilaç konuluyor ve beyazlatılacak dişlerin üstüne kalıbın yerleştirilmesiyle işlem gerçekleşiyor. Kalıbın ortalama beş günde, dört ya da altı saat takılması gerekiyor. Diş beyazlatmanın mümkün olmadığı durumlarda porselen lamina’larla da sağlıklı ve bembeyaz bir gülüşe sahip olmanız mümkün.”

DANS DERSLERİNE BAŞLAYIN…

Damatla ilk dansınızın unutulmaz olmasını istiyorsanız, profesyonel dans derslerine başlayabilirsiniz. Son haftanızı eğlenerek geçirin. Damat adayı dans konusunda biraz çekingen olabilir. Haftanın birkaç gününü dans dersine ayırarak üzerinizdeki stresi

İletişim Defteri

Konuştuğunuz tüm firmaların telefon ve adres bilgilerine kolayca ulaşabileceğiniz bir defter hazırlayın. Karar aşamalarında konuştuğunuz kişinin dışında başka birine bilgi ya da yetki vermeyin, çünkü bu tür şeyler karışıklığa neden olabilir.
Fotoğrafçı
Organizasyon şirketi
Çiçekçi
Otomobil kiralama
Catering firması

Gelinlik Provaları

Gelinliğinizle göz kamaştırmak istiyorsanız, önceden de belirttiğimiz gibi hiçbir provanızı aksatmayın. Artık son provalarınızın yapılıyor olması gerekir. Hatta gelinliğinizi çoktan almış bile olabilirsiniz. Eğer öyleyse bir sorun yok ama hala ufak tefek sorunlar yaşıyorsanız, provalarınızı normalden daha sık yapın. Gelinliğiniz bittikten sonra muhafaza edilmesi konusunda endişeleriniz varsa, evde saklamak yerine, aldığınız yerden sizin için saklamalarını isteyebilirsiniz. Alacağınız tarihten bir gün önce ütülenmiş olarak size teslim ederler. Bu konuda yeni gelinlere her türlü kolaylık sağlanıyor.

BALAYINA GİDERKEN BUNLARI UNUTMAYIN…
Balayına çıkarken yanınıza alacaklarınızı yeniden gözden geçirin.

2 hafta kala

Kuaförünüzden randevu alın, diyet programınızı uygulamaya başlayın. Büyük güne az kaldı…

SAĞLIKLI BESLENİN
Diyetisyeninizin verdiği diyet programı her zaman en sağlıklı kilo verme yöntemidir. Düğüne iki hafta kala fazlalıklarınızdan kurtulmak için bu ideal bir dönemdir. Ama zayıflamak için kendinizi harap etmeyin. Düzenli egzersiz programı ve diyet, büyük günde Hollywood yıldızları gibi görünmenizi sağlar.

AYAKKABINIZI ALIN

Ayakkabılarınızı almanın zamanı geldi. Hazır ya da size özel yapılmış ayakkabı modellerinde dikkat edeceğiniz tek şey bütün akşam ayağınızı yoracak yükseklikteki topuklarıdır. Rahat, fazla yüksek olmayan modeller idealdir. Ayrıca gelinlik modeline ve mekana uygun bir model seçmanizde yarar var. Ayakkabınızın altına kaymayı önlemek için hazır satılan bantlardan alıp yapıştırabilirsiniz. Gelinliğin altından ayakkabılarınız görünmüyorsa, yanınıza yedek ayakkabı almanızı öneririz. Beyaz bir lastik ayakkabı veya ortopodik terlikler gece boyunca rahatça dans pistinde kalmanızı sağlar.

Saç modelinize karar verirken duvağınızı almayı unutmayın…

Eğer hala kuaföre gidip saçınızda duvak provası yaptırmadıysanız, hiç vakit kaybetmeyin. Gelinliğin ve duvak modelinizin saç tasarımında büyük rolü var. illa ki topuz yaptırmanız gerekmiyor. Daha basit modeller bile sandığınızdan daha zorlu çıkabiliyor. Bu yüzden kuaförünüzün alternatif modeller çalışmasını isteyin. Kullanacağınız diğer aksesuvarları da belirledikten sonra doğru kuaföre koşun. Eğer yüz hatlarınız çok keskinse, topuz modeller size göre olmayabilir, ince yüz hatlarına sahip olanlar ise rahatlıkla topuzu tercih edebilir. Gelinliğinizde sırt dekoltesi varsa, saçlarınızın toplu olması daha uygun olacaktır.

SPA MERKEZLERİ

Üzerinizdeki stresi atmak için spa merkezlerine gidebilirsiniz. Bütün günü masaj ve cilt bakımı yaptırarak geçirmek için bundan daha iyi bir fırsatınız olamaz. Özel güne iki hafta kalmışken kendiniz için vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Gülümsyin
Bu özel günü ölümsüzleştirmemi ek yolu kaliteli biriyle anlaşmaktan geçiyor. Bu yüzder gerçekten görmek istedikleriniz çekebilecek, düğün fotoğrafçılığ onusunda işini bilen biriyle anlaşmanız çok önemli. Hem davetlilerinizin, hem de gelin ve damadın her anını fotoğraflayacak en fazla beş kişilik bir ekip halinde gelen fotoğrafçılar, dilerseniz kameralı çekim de yapabiliyorlar. Farklı kareler yakalamak için daha profesyonel çekimler sunan isimlerle görüşebilirsiniz.

1 hafta kala

Son haftalarda kutlamalar irin hazırlıklı olun… Her an bir sürpriz partiyle karşılaşabilirsiniz.

Bavulunuzu hazırlayın..

Balayı için en doğru seçimi yaptıktan sonra gideceğiniz bölgeye göre bavulunuzu şimdiden hazırlamanızı öneririz. Eğer sıcak ve bol güneşli, romantik bir balayı geçirecekseniz, gideceğiniz tarihlerdeki hava durumunu göz önüne alarak, kıyafetlerinizi seçin. Mayo, rahat elbiseler, terlik gibi ihtiyaçlar için alışverişe çıkmanız gerekebilir. Herhangi bir zehirlenme, alerji ya da ufak yanıklar gibi durumlarda hazırlıklı olmalısınız. Ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçları da listenize ekleyin.

Cilt bakımı
Gelinliğinizin içinde prensesler gibi olmak için sadece güzel bir gelinlik ve makyaj yetmez. Dinlenmiş bir cilt gece boyunca ışıldamanızı sağlar. Düzenli cilt bakımı yaptırın. Herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşmak istemiyorsanız, denemediğiniz ve daha önce hiç kullanmadığınız yeni ürünlerden uzak durun.

İlkyardım çantası
Bu çanta bildiğiniz ilkyardım çantalarından değil. Bizim söz ettiğimiz ilkyardım çantasında düğün gününüzde işinize yarayacak her türlü ekipmanı yanınızda bulundurmalısınız. Dikiş setinden yedek çoraba, toplu iğneden kağıt mendile, iç çamaşırı, yedek makyaj malzemesi,oje ve saç tokalarına kadar ihtiyacınız olacak her türlü malzemeyi çantanıza şimdiden atın.

KINAGECESI

Düğününüze bir hafta kala siz ya da büyük ihtimalle kız arkadaşlarınız meşhur kına gecesi için bir organizasyon yapacaktır. Ya da daha modern versiyonuyla, bekarlığa veda partisi de diyebiliriz. Eğer organizasyon arkadaşlarınıza kaldıysa, sorun yok ama eğer siz geceyi organize edecekseniz, işe mekan bulmayla başlayın. Kına gecesi için en yakın kız arkadaşlarınıza ve aile yakınlarınıza haber verin. Tüm sevdiklerinizle böyle bir gecede toplanmak ve kutlama yapmak size düğün stresinizi de unutturacaktır. Kına gecesi için bir gün önceden kına almayı unutmayın. Sürpriz partilere hazırlıklı olun. Arkadaşlarınızın hangi fikirlerle karşınıza çıkacağını bilemezsiniz..

İC ÇAMAŞIRI SEÇİMİ
Gelinliğin içine giyeceğiniz iç çamaşırınızı bir an önce seçin. Göğüs kısmı destekli hatta dolgulu modeller, gelinlik altında doğal durur. Askı kısımları çıkarılabilen sutyenleri tercih edin. Saten ve içi pamuklu iç çamaşırları hem rahat olmanızı, hem de cildinizin nefes almasını sağlar. İç çamaşırı olarak yine rahat ve kesimi belli etmeyen modeller uygun olacaktır.

DÜGUN TAKILARI

Gelinliğinizin modeline göre karar vereceğiniz takı seçiminin abartıya kaçmamasında yarar var. Eğer gelinliğiniz işlemeli bir modelse o zaman küpe ve yüzüğünüz yeterli olacaktır, bu sezonun en favori seçimlerine mutlaka göz atın…

1 gün kala
Uzatın ayaklannızı ve son bekar gününüzün keyfîni çıkann…

Gelinliğinizi son bir kez deneyin.

Düğünden bir gün önce gelinliğinizi son bir kez deneyin. Yapılması gereken son rötuşlar için en ideal zamandır. Eğer gerekiyorsa, gelinliğinizin bir kez daha ütülenmesini rica edebilirsiniz. Gelinliğinizin başına bir şey gelmesin diye mağazada bıraktıysanız, bugün almak için iyi bir gün. Gelinliğinizi eve getirdikten sonra korumalı plastik kılıfından gerekmedikçe çıkarmayın. Buruşmayacak şekilde yüksek bir yere asmanız yeterli. Bu duvağınız için de geçerli. Duvağınız gelinlikten daha kolay buruşur ve tek başınıza ütülerken çıldırabilirsiniz. Gelinliğinizin üzerinde lekelenmeleri önlemek için doğrudan güneş ışığından uzak tutun, üzerine güzel koksun diye asla parfüm sıkmayın. Mutlaka bakmak isteyecek birileri çıkacaktır. Siz yine de bu konuda titiz olun ve kimsenin ellemesine izin vermeyin.

Manikür- Pedikür

Düğün telaşıyla manikür ve pedikürünüzü düğün gününe bırakmayın. Bir gün önceden yaptırın ki aradan çıksın. Renkli ojeler, abartılı tırnak aksesuvarları gelinlikle genelde hoş durmaz. Bu tarz abartılardan uzak durun. French manikür ya da açık renkte düz renkleri tercih edin.

Eksiklerinizi tamamlayın…

Son gün eksiklerinizi tamamlamak için herşeyi gözden geçirin.
Yanınıza yara bandı alın. En rahat ayakkabı bile gecenizi kabusa çevirebilir.
Gece otelde kaldıktan sonra balayına gidiyorsanız, gelinliğinizi alması için birinden yardım isteyin

AİLENİZLE ZAMAN GEÇİRİN

Düğünden bir gün önce kendinizi yoracağınız her türlü işten ve zahmetten kurtulun. Büyük gün için o kadar hazırlık yaptıktan sonra, yorgunluğunuzu makyajla saklayamazsınız. Bu günü ailenizle geçirmenizde fayda var. Hem son kez “evin bekar kızı” olarak orada bulunduğunuzu unutmayın. Ailenizle paylaşacağınız çok şey olacaktır. Böyle bir fırsatı kaçırmayın deriz.

BİR GÜN ÖNCEYE DİKKAT
Herhangi bir sorun yaşamadan son gününüzün keyfîni çıkarın. Yiyeceklerinize dikkat edin ve kutlamalardan uzak durun…
Düğünden önce ağır, yağlı ve midenizi bozacak yiyeceklerden uzak durun. Diyet programınız varsa, bir gün önceden şımarıp tatlılara saldırmayın. Nasılsa, düğünde istemediğiniz kadar yiyebilirsiniz… Formda ve sağlıklı görünmek için bu son gününüz. Kendinizi tutun. Son bekar gecenizi kutlama yaparak geçirmek pek akıllıca olmayacaktır. Gece geç saatlere kadar uyanık olmanız göz altlarınızda şişkinlik ve morluklara neden olur. Ayrıca içki
tüketimi konusunda da dikkatli davranmanızı öneriyoruz. Büyük güne baş ağrısıyla uyanmak pek hoşunuza gitmeyecektir

Düğün günü
Artık mutlu son… Düğün gününüzü keyifli geçirmek için her şeye sahipsiniz.

Bugün sizin gününüz

Bugün sizin gününüz… Etrafınızda, mümkün olduğunca sakin insanları bulundurun. Size yardımcı olmasını istediğiniz kişileri tekrar arayın ve durumlarını öğrenin. Erkenden arayıp, kimin ne zaman geleceğini öğrenin. Erkenden kalkın ve güzel bir duşla güne başlayın. Üzerinize rahat kıyafetler giyin. Gömlek gibi kolayca üzerinizden çıkarabileceğiniz kıyafetleri tavsiye ediyoruz. Saçınızın bozulmasını istemezsiniz. Makyajınızın ilk katı yapıldıktan sonra saçınıza başlanması, kuaförünüzün yüz hatlarınıza göre çalışmasında kolaylık sağlar.

ilk dansınız için eğer dans dersleri aldıysanız, tüm marifetinizi ortaya koymanın tam zamanı. Unutmayın ki bugün sizin gününüz ve dilediğiniz gibi eğlenmek hakkınız. Düğün gününüzü samimi bir eğlenceye çevirmek için tüm yakınlarınızın yanınızda olmasını sağlayın. Gecenin ilerleyen saatlerinde nasılsa tüm dostlarınız içkinin etkisiyle kendilerini dansa vereceklerdir.

Alkol limitinizi Bilin

Kimse sarhoş bir gelin görmek istemez. Bu yüzden alkole olan dayanıklılığınızı önceden öğrenin. Tüm gözler sizin üstünüzdeyken prensesler gibi bir geceyi alkolle sonlandırmayın. Her zaman hatırlamak isteyeceğiniz bir gece için alkolü abartmadan eğlenmenize bakın.

Pasta Kesme Zamanı Geldi
En çok fotoğrafınızın çekildiği an pastayı kesişinizdir. Bu yüzden yavaş hareketlerle pastanızı kesin. Bu konuda sizi yönlendirecek birileri olacaktır. Onun yardımıyla pastanın kesileceği yere doğru ilerleyin. Heyecandan yolunuzu şaşırmayın. (Bu, çiftlerin başına sıkça gelir…) Pastayı keserken ve sonrasında kameralara poz vermeyi ihmal etmeyin. Pasta kesildikten sonra yine müstakbel eşinizle dans pistine ilerlemeniz gerekiyor. Hazır tüm sevdiklerinizle beraberken, dans edin. Sakın keyfini çıkarma gecenin naya bakın.

Herkeze Vakit Ayırın
Biliyoruz, her misafirle birebir ilgilenmek böylesine bir gecede işkenci gibi gelecektir. Siz yine de kısa kısa herkesle iyi vakit geçirmeye bakın. Düğünlerde dans pistinin boş kalması kadar kötü birşey olamaz. Bunun olmasına izin vermemek için herkesi dansa kaldırmanız bile misafirleriniz için bir jest olacaktır.

Son KONTROL listeniz…
12 AY KALA
Nişan tarihini herkese duyurun.
Bütçenizi belirleyin. Evlilik hesabı açın.
Nasıl bir tören istediğinize karar
verin. D Tören yerini belirleyin.
Evlilik hakkında yasal bilgiler
10 AY KALA
Organizasyon şirketiyle görüşün. H Davetiyenize karar verin. j Tavsiyelere açık olun.
Gelinlik modelini seçin.
Davetli listesi hazırlayın. 3 Çiçek ve pasta seçimine karar
verin. 3 Çeyizinizi gözden geçirin.
1 Ev hazırlıklarınızabaşlayın.
Düğünü eğlenceye dönüştürün.
D Mekana karar verin.
SEKİZ AY KALA
Nikah şekeri için karar verin. Davetiye bastırmaya başlayın. Mevsimine göre çiçek seçimi Hediye için mağazalarla anlaşın.
ALTI AY KALA
Saç modeli için kuaförünüze danışın.
Profesyonel makyaj Düğün için otomobil kiralama şirketleriyle anlaşın. j Yurtdışında nasıl evlenilir?
ÜÇ AY KALA
3 Masa düzenini belirleyin.
2 Yüzük seçimine başlayın.
Davetiyeleri dağıtma zamanı
Misafir listesini güncelleyin.
Geleneksel masa düzeni nasıl
olmalıdır?
İKİ AY KALA
Mönüye karar verin.
Catering firmasıyla anlaşın.
Damatlık alışverişine çıkın.
Mekana giderken giyilecek
kıyafetlerin seçin.
Balayı için mekan araş

BİR AY KALA
Diş hekiminize gidin. Balayı bavulunuzu hazırlamanın zamanı
Rejim programınızı uygulamaya başlayın. ~ Gelinlik provalarını aksatmayın, iletişim halinde olmanız gereken insanların listesini yapın. Balayı için eksiklerinizi tamamlayın.
İKİ HAFTA KALA
Sağlıklı beslenin.
Ayakkabınızı alın. j Fotoğrafçıyla anlaşın.
Dans derslerine başlayın.
Çekilmesini istediğiniz önemli
kareleri fotoğrafçınızla paylaşın.
Spa merkezine gidin. J] Kuaförde duvak denemesi yapın.
Kına gecesi için program yapın.
Balayınız için biletleri alın.
BİR HAFTA KALA
Cilt bakımı yaptırın. Kına gecesine hazırlıklı olun. U iç çamaşırı seçiminizi yapın, ilkyardım çantanızı hazırlayın. Düğünde takacağınız takılara karar verin.
BİR GÜN KALA
Manikür- pedikür yaptırın. Gelinliğinizi son kez deneyin. Ayakkabılarınızla prova yapın. Ailenizle zaman geçirin. D Eksiklerinizi tamamlayın. Ağır yemeklerden uzak durun.
DÜĞÜN GÜNÜ
3 Büyük güne hazırlıklı başlayın. D Alkol limitinize dikkat edin.
ilk dans zamanı Misafirlerinize vakit ayırın.
Pastayı keserken poz verin.
Balayına çıkmadan gelinliğinizi
teslim edeceğiniz kişiyi ayarlayın.
Takılarınızı teslim etmek için
ailenizden yardım alın.
Düğün gününüzün keyfini çıkarın. Bugün sizin gününüz.